Zemplínské čučoriedky

Ovocie ako liek: 10 faktov o čučoriedkach

Liečivé účinky tohto modrého ovocia boli známe už starovekým liečiteľom, ktorí ich používali na pomoc pri menštruačných alebo tráviacich problémoch.

 

Vysoký obsah antioxidantov chráni organizmus pred voľnými radikálmi, vírusmi a baktériami. Čučoriedky chránia sliznice a prispievajú k ich rýchlejšej regenerácii, najmä pri respiračných a zápalových ochoreniach.

 

Tlmia menštruačné problémy

Triesloviny obsiahnuté v ovocí miernia menštruačné bolesti, silné krvácanie a uľahčujú ženskému telu vyrovnať sa s prechodom.

 

Pomáhajú zraku

Už starovekí liečitelia si všimli, že ľudia, ktorí dlhšiu dobu a pravidelne konzumovali čučoriedky alebo výrobky z nich, pocítili zlepšenie zraku. Rad výskumov skutočne potvrdil, že látky obsiahnuté v týchto modrých bobuliach majú priaznivé účinky na poškodený zrak a pomáhajú pri jeho regenerácii. Príkladom môžu byť britskí letci, ktorí pred nočnými letmi jedli povinne čučoriedkový džem.

 

Pomáhajú pri tráviacich problémoch

Najznámejšie ľudové liečebné využitie čučoriedok je spájané s tráviacim traktom. Čerstvé aj sušené čučoriedky „čistia“ a tak sa stali obľúbeným liekom proti kolike. Staré mamy pre tento účel radia „rozmačkať ich“ s medom.

 

Pomáhajú pri liečbe cukrovky

Čaj z čučoriedok je prospešný pre diabetikov, pretože mierne znižuje hladinu cukru v krvi. Pripravíme ho z dvoch lyžičiek sušených bobúľ, ktoré vysypeme do 0,25 l vody a 10 minút povaríme. Pijeme ho chladný, 2 šálky denne.

 

Čistia obličky

Majú blahodarné účinky na obličky a močové cesty, čistia ich a pomáhajú liečiť prípadné infekcie v tejto oblasti.

 

Sú prevenciou proti rakovine

Antioxidanty v plodoch pôsobia ako prevencia proti vzniku nádorových buniek, najmä proti nádoru prostaty.

 

Prospievajú krvnému obehu

Posilňujú cievny systém a zlepšujú krvný obeh a prekrvenie končatín.

 

Hojivo pôsobia na ekzémy

Odvar z ovocia pomáha na ekzémy a pri popáleninách. Stačí len lyžicu sušených čučoriedok zaliať 0,25 l prevarenej vody a nechať odstáť do vychladnutia. Potom už len stačí postihnuté miesta potierať.

 

Nepustia váhu hore

Dajte si denne misku čučoriedok (177 kJ), pomáhajú totiž pri spracovaní cukru v tele a rozhodne z nich nepriberiete.

<< spať na zoznam článkov